SPUR – výroba, nanotechnológie a vlastný výskum

Akciová spoločnosť SPUR zo Zlína sa od svojho vzniku zaoberá výrobou plastových výrobkov a svoj záber podnikania neustále rozširuje. Je to aj vďaka vlastnému výskumu, ktorý reaguje na dopyty zákazníkov a záujem o nové vlastnosti plastov.

Vlastný výskum a vývoj rozhoduje

Firma SPUR a.s. pôsobí na trhu už od roku 1992 a za necelé tri dekády ušla obrovský kus cesty, kedy vyrástla do firmy s ročným obratom presahujúcim 1 miliardu českých korún s vlastnými vývojovými aktivitami. Aj vďaka tomu dnes dáva prácu 240 zamestnancom a viac ako polovicu produkcie exportuje do zahraničia. O správnom smerovaní zlínskej firmy svedčí aj to, kde všade jej produkty môžeme nájsť – v automobilovom, odevnom a spotrebnom priemysle, stavebníctve, elektrotechnike, telekomunikáciách, v reklamnom aj obalovom priemysle.

Rozvoj firmy nezastavila ani koronavírusová pandémia. Pri nej sa ukázali výhody vlastného výskumu a vývoja a schopnosť prichádzať s novými nápadmi. Po ôsmich rokoch vývoja nanotechnológií pre najrôznejšie aplikácie v oblasti filtrácie vzduchu bola firma schopná okamžite zareagovať na aktuálne potreby trhu a navýšiť výrobné kapacity filtračného materiálu SpurTex a ďalej začať vyrábať rúška a respirátory z tohto materiálu. V súčasnosti na trh dodáva ochranné nanorúška a respirátory SpurTex, ktoré majú vynikajúce filtračné parametre. Vo firme SPUR tak ukázali, že sebestačnosť výroby rúšok a respirátorov a k tomu potrebných materiálov z domácich zdrojov je určite možná.

"Naše prevádzkové priestory musia spĺňať tie najvyššie kritériá týkajúce sa spoľahlivosti, bezpečnosti a efektivity prevádzky. Pre brány EFAFLEX sme sa rozhodli preto, že tieto všetky kritériá spoľahlivo spĺňajú."
Radek Genzer, vedúci strediska správy majetku

Rýchlobežné brány vo výrobe

Spolu s rozširovaním produkcie a rastom firmy rástli aj požiadavky na výrobné priestory, ktoré sú vzhľadom na široké portfólio výrobkov firmy SPUR naozaj rozmanité. Pre každú prevádzku tak bolo treba vybrať špecifické brány, ktoré by plne vyhovovali jej potrebám. Okrem toho brány musia byť tiež rýchle, spoľahlivé a s dlhou životnosťou. Preto padla voľba na rýchlobežné brány firmy EFAFLEX, ktoré všetky tieto podmienky spĺňajú.

Šesť typov brán EFAFLEX

Firma SPUR je výnimočná nielen svojim širokým sortimentom výrobkov, ale aj rôznorodosťou požiadaviek na brány. Vo väčšine firiem sa jedná o jeden až tri typy inštalovaných brán, v zlínskom SPURe majú hneď šesť typov našich brán. Sú to brány rolovacie aj špirálové, brány vonkajšie zateplené či brány v podstropnom prevedení. Tie sú elegantným a predovšetkým funkčným riešením do prevádzok s nízkym stropom.

Konkrétne ide o typy EFA-SRT ECO, EFA-SRT Premium, EFA-STR L, EFA-STR L v podstropnom prevedení (v úprave pre nízke nadpražie), EFA-STT L a EFA-SST ECO. Celkovo sme nainštalovali 12 kusov rýchlobežných brán EFAFLEX.

"Každý klient je špecifický svojím zameraním a produkciou. SPUR však ešte aj tým, že vo svojich prevádzkach má hneď šesť rôznych typov našich brán. To je dobrým príkladom toho, že brány EFAFLEX sú vhodné naozaj do každej prevádzky."
Pavel Jurčík, EFAFLEX

O spoločnosti SPUR

 • Firma založená v roku 1992, dnes v nej pracuje okolo 240 zamestnancov.
 • Ročný obrat cez 1 miliardu českých korún.
 • Viac ako polovica produkcie smeruje na export.
 • Zaoberá sa výrobou plastových výrobkov a nanomateriálov.
 • Je tiež výrobcom ochranných rúšok a respirátorov SpurTex, ktoré majú vynikajúce filtračné parametre.

EFAFLEX v spoločnosti SPUR

 • 4× EFA-SRT ECO – rýchlobežné rolovacie brány, ročne zvládnu až 150 tisíc otváracích cyklov.
 • 1× EFA-SST ECO – vonkajšia brána, ktorá sa vyznačuje vysokou spoľahlivosťou, hravo zvláda stovky otváracích cyklov denne.
 • 3× EFA-SRT Premium – univerzálne vnútorné brány pre vysoké zaťaženie, ročne zvládnu až 150 tisíc otváracích cyklov.
 • 2× EFA-STR L, z toho 1× v podstropnom prevedení (v úprave pre nízke nadpražie), brány s najvyššou rýchlosťou otvárania až 4 m/s ročne zvládnu až 250 tisíc otváracích cyklov.
 • 1× EFA-STT L – brána s lamelami z číreho akrylového skla je z viac ako 70 % priehľadná, umožňuje výhľad na obe strany a ročne zvládne až 200 tisíc otváracích cyklov.

Prečo mať brány od EFAFLEX

 1. Unikátny rýchlobežný bránový systém
 2. Najrýchlejšie brány na trhu 
 3. Možnosť výberu zo 65 typov brán
 4. Certifikácia brán pre jednotlivé segmenty 
 5. Individuálna veľkosť brán 
 6. Výroba najväčších brán na trhu so zvýšenou odolnosťou proti vetru 
 7. Dokonalé tesnenie brán
 8. Splnenie individuálnych požiadaviek pre každý výrobný priestor
 9. Výroba brán priamo v Českej republike 
 10. Spoľahlivá prevádzka pri počte až 250 tisíc otváracích cyklov za rok
 11. Vlastný servis zaisťovaný priamo pracovníkmi EFAFLEXu
 12. Výroba väčšiny náhradných dielov do 24 hodín