NESTLÉ Holešov – storočie výroby cukroviniek

Výroba cukroviniek v Holešove v Českej republike má naozaj dlhú tradíciu, ktorá sa píše už od roku 1863. V tomto roku zahájil Philip Kneisl produkciu cukrových píšťaliek a klátikov, a stal sa tak jedným z prvých výrobcov sladkostí v českých krajinách. Výrobný závod získal svoje meno Sfinx podľa sochy Sfingy, ktorá v ňom stojí dodnes. A rovnako ako v 19. storočí aj dnes je holešovský závod najdôležitejším výrobcom cukroviniek na českom a slovenskom trhu. Svoje dôležité miesto v holešovskom Sfinxe má aj trinástoro rýchlobežných brán EFAFLEX. 

Chute, ktoré všetci poznajú

Od dôb Rakúsko-Uhorska, kedy výrobný závod vznikol, sa toho naozaj veľa zmenilo. Jedna vec ale pretrváva bez ohľadu na letopočet – vysoká a neklesajúca obľuba cukroviniek z holešovského závodu. Od počiatku s cukrovými klátikmi sa sortiment postupne rozširoval aj o ďalšie pochúťky, medzi ktoré patrili čokoládové výrobky, kandizované a máčané ovocie, fondán, figúrky aj bonboniéry. 

Rozvoj závodu neohrozili ani dve svetové vojny, ani znárodnenie v roku 1949. Aj preto si svoje nezastupiteľné miesto v našich domácnostiach našli Lentilky, BON PARI, želé bonbóny JOJO alebo Hašlerky, Klokanky, Anticol či karamelové Toffo. 

"Prioritami nášho podniku sú bezpečnosť a kvalita. Kladieme dôraz na ochranu našich zamestnancov a samozrejme aj zákazníkov. Preto sme sa rozhodli používať rýchlobežné brány EFAFLEX, ktoré splňujú naše vysoké požiadavky na bezpečnosť a kvalitu, a navyše sú schopné spoľahlivo fungovať aj v nepretržitej výrobnej prevádzke. V neposlednom rade disponujú pružným servisom, ktorý v prípade potreby vyrieši problém v krátkom čase."
Radek Ponížil, factory engineer, NESTLÉ

Rýchlobežné brány v holešovskom areáli

Nie sú to ale len tuzemské domácnosti, ktoré si cukrovinky z Holešova obľúbili. Významná časť výroby mieri do zahraničia pod nám známym označením, časť výrobkov nesie názvy značiek určených priamo pre zahraničný trh. Aj keď sa výroba rozbehla už v 19. storočí, v závode Sfinx dnes nájdete tú najmodernejšiu prevádzku, ktorá splňuje všetky nariadenia pre potravinárske prevádzky. Všetky suroviny do výroby, aj cukrovinky mieriace k zákazníkom, prechádzajú rýchlobežnými bránami EFAFLEX, ktorých je v areáli hneď trinástoro. Ktoré to sú a prečo na ne padla voľba? 

Rýchlosť a výdrž rolovacích brán 

Najviac je v areáli rolovacích brán typu EFA-SRT-Premium. Je ich deväť a hlavným dôvodom pre ich obstaranie bola vysoká rýchlosť otvárania, ktorá dosahuje až 2,5 m/s. Rýchlosť brán je významný faktor, ktorý je čím viac dôležitejší. Prečo? Nielenže rýchlosť otvárania a zatvárania zrýchľuje logistické procesy, ale tiež šetrí energie na vytápanie hál a vytvára aj lepšie ovzdušie pre pracovníkov v halách. Ďalším benefitom rýchlobežných brán je ich dlhá životnosť a spoľahlivý chod, ktorý bez ťažkostí zvládne aj stovky otváracích cyklov každý deň. Tieto brány v prevádzke doplňuje jedna brána EFA-SRT-ECO, ktorá je taktiež konštruovaná na vysoké zaťaženie. Vďaka tomu spoľahlivo zvládne až 150 tisíc otváracích cyklov každý rok. 

"Výroba cukroviniek v holešovskom závode je naozaj pestrá a odpovedá najmodernejším trendom v potravinárstve. Je zaujímavé sledovať, ako podnik, založený už v 19. storočí, vďaka inováciám ale aj rešpektu k histórii, slávi úspechy v tuzemsku aj vo svete aj v tom dvadsiatom prvom. Sme radi, že súčasťou tohto úspešného príbehu sú rýchlobežné brány EFAFLEX, ktoré sú vytvorené pre vysoké namáhanie s dlhou životnosťou."
Pavel Jurčík, EFAFLEX

Zaujímavosťou v holešovskom areáli je brána EFA-SST-L, ktorá je umiestnená v priestore expedície. Vzhľadom k obmedzeným stavebným možnostiam, ktoré v uvedenom priestore sú, sa nejednalo o klasickú inštaláciu, ale o bránu v podstropnom prevedení. Toto riešenie sa používa tam, kde je nízke nadpražie, a klasické riešenie tak nejde uplatniť. Výhoda tohto usporiadania je aj v tom, že je možné inštalovať aj zateplenú bránu, rovnako ako v tomto prípade. Poslednou inštalovanou bránou je rýchlobežná brána EFA-Turbo-STR-L. Tá sa, rovnako ako ostatné brány EFAFLEX, vyznačuje vysokou rýchlosťou otvárania, dlhou životnosťou a vysokým počtom garantovaných ročných otváracích cyklov, ktorý v tomto prípade dosahuje obdivuhodných 250 tisíc.

Rýchlobežné brány obecne majú aj ďalšiu dôležitú prednosť, ktorá vyniká najmä v potravinárskych prevádzkach – vďaka svojej rýchlosti otvárania a zatvárania minimalizujú prenikanie nečistôt do prevádzok. To sa týka napríklad brán, ktoré oddeľujú sklad alebo rampu od výrobných priestorov. 

Najrýchlejšie brány s najrýchlejším servisom

Nie je to ale len rýchlosť brán, ktorá rozhodla o výbere rýchlobežných brán EFAFLEX. Rovnako dôležitým faktorom bola aj rýchlosť servisných služieb a rýchlosť výroby náhradných dielov. Vďaka servisným tímom po celej republike sa v prípade neočakávanej udalosti, napríklad havárii, brány neocitnú mimo prevádzku na dlhý čas. Náhradné diely sa totiž vyrábajú v Českej republike a väčšinu z nich dokáže EFAFLEX vyrobiť do 24 hodín, čo je v oblasti servisu priemyselných brán výnimočný počin.

NESTLÉ Holešov

 • Sfinx Holešov je súčasťou nadnárodnej spoločnosti NESTLÉ.
 • Holešovský závod funguje od roku 1863.
 • Výrobky zo Sfinxu patria medzi najrozšírenejšie značky nečokoládových cukroviniek na domácom trhu. 
 • Vyrába pre tuzemský aj zahraničný trh. 
 • Medzi najznámejšie produkty patria Lentilky, BON PARI, želé cukríky JOJO alebo Hašlerky.

EFAFLEX V NESTLÉ

 • V holešovskom areáli od roku 2016.
 • 9x EFA-SRT-Premium – energeticky úsporné brány s garantovaným počtom 250 tisíc otváracích cyklov za rok a rýchlosťou otvárania 2,5 m/s.
 • 1x EFA-SRT-ECO – vnútorná brána pre vysoké zaťaženie, až 150 tisíc otváracích cyklov ročne.
 • 1x EFA-SST-L – rýchlobežná špirálová brána s rýchlosťou otvárania 2,5 m/s, maximálna tepelná izolácia s lamelami EFA-THERM, 250 tisíc otváracích cyklov ročne.
 • 1x EFA-Turbo-STR-L – vysoká rýchlosť otvárania až 4 m/s, ročná garancia 250 tisíc otváracích cyklov, najvyššia zaťažiteľnosť vetrom.

Prečo mať brány od EFAFLEX

 1. Unikátny rýchlobežný bránový systém
 2. Najrýchlejšie brány na trhu 
 3. Možnosť výberu zo 65 typov brán
 4. Certifikácia brán pre jednotlivé segmenty 
 5. Individuálna veľkosť brán 
 6. Výroba najväčších brán na trhu so zvýšenou odolnosťou proti vetru 
 7. Dokonalé tesnenie brán
 8. Splnenie individuálnych požiadaviek pre každý výrobný priestor
 9. Výroba brán v Českej republike 
 10. Spoľahlivá prevádzka pri počte až 250 tisíc otváracích cyklov za rok
 11. Vlastný servis zaisťovaný priamo pracovníkmi EFAFLEXu
 12. Výroba väčšiny náhradných dielov do 24 hodín

Chcem vedieť viac

Contact Form