Ako správne vyberať priemyselné brány. Potrebujete rýchlobežné, alebo sekčné?

Ako a podľa čoho vyberať priemyselné brány

Chystáte sa stavať novú halu alebo plánujete rekonštrukciu tej súčasnej? Či už sa vás týka prvý, alebo druhý variant, bez priemyselných brán sa vaša prevádzka určite nezaobíde. Na trhu je rad dodávateľov rôznych systémov, a preto je namieste otázka, podľa akých kritérií bránové systémy vlastne vybrať. Dôležité je si pred rozhodnutím o výbere povedať, čo všetko by vaše nové brány mali zvládnuť a čo od nich očakávate. Pozrime sa, ako by takéto rozhodovanie malo vyzerať a aké otázky by ste si mali položiť.

Základné rozdelenie brán

Čo by vás pri výbere brány malo zaujímať? Pri určitej miere zjednodušenia je potrebné položiť si niekoľko základných otázok:

  1. Ako rýchlu bránu potrebujem?
  2. Ako dlho by mala vydržať?
  3. Aké zaťaženie (počet otváracích cyklov) by mala brána každý rok zvládnuť?
  4. Aký budem mať pri bráne záručný a pozáručný servis?

Bez zodpovedania týchto otázok by ste sa do nákupu bránových systémov púšťať nemali. Prečo? Pretože nákup nevhodných brán prináša v prevádzke množstvo problémov, a navyše stoja nemalé finančné náklady. V mnohých prípadoch potom zlý výber znamená aj nákup nových brán ešte skôr, než sa plánovalo.

Akú rýchlosť ponúkajú priemyselné brány

Najjednoduchšie rozdelenie je podľa rýchlosti brán. Delíme ich na rýchlobežné a pomalobežné. Medzi pomalobežné brány patria sekčné a rolovacie, medzi rýchle potom – ako už názov vypovedá – rýchlobežné brány. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že rýchlosť brány nie je zase až taká dôležitá veličina, opak je pravdou. Rýchlosť brány totiž zásadným spôsobom ovplyvňuje to, aká klíma, a teda aj pracovné podmienky budú na pracoviskách v temperovaných halách, a tiež to, koľko vás bude vykurovanie stáť. Platí jednoduchá úmera – čím rýchlejšie sa brána otvorí a zatvorí, tým menej tepla sa vyvetrá, a tým menej potom zaplatíte za vykurovanie haly. A ako je to s rýchlosťou brán?

Rýchlobežné brány EFAFLEX dosahujú najvyššiu rýchlosť otvárania až 4 m/s. Tie najrýchlejšie pomalobežné brány len 0,4 m/s, najbežnejšie modely na trhu potom majú rýchlosť okolo 0,2 m/s. Z toho vyplýva, že rýchlobežné brány sú mnohonásobne rýchlejšie ako tie sekčné (pomalobežné). Pri prevádzkach, kde prebieha rad logistických procesov, ako napríklad častý prejazd vysokozdvižných vozíkov bránou, je potom rýchlosť otvárania kľúčovým parametrom. Pri rýchlo otváraných bránach nemusia vozíky zbytočne dlho čakať. Navyše sa vďaka rýchlemu otvoreniu a zatvoreniu znižujú na minimum aj úniky tepla. V prevádzkach, kde sa brána otvorí len v niekoľkých prípadoch, dôležitosť rýchlosti otvárania klesá.

Ako dlho by mala brána vydržať

Jednoduchá odpoveď je – samozrejme čo najdlhšie. Nie každá brána je ale na „dlhovekosť“ stavaná. Záleží na jej konštrukcii, použitých materiáloch, spracovaní a mnohých ďalších aspektoch. Jednou z najdôležitejších vecí je znalosť jej zaťaženia. Pokiaľ prevádzkujete netemperovanú skladovú halu, ktorú otvoríte len párkrát do týždňa, výber tých najlacnejších brán bude dobrou voľbou a nákup sekcionálnych brán určite neoľutujete. Takéto prevádzky sú však v menšine. Oveľa častejšie sa jedná o haly, kde prebieha čulý logistický ruch a ktoré sú vykurované/temperované. V takých už je záťaž oveľa vyššia. Pre tieto miesta potrebujete v každej ročnej dobe spoľahlivé brány, ku ktorým nemusíte často volať servisných technikov. A ako je to s výdržou? Rýchlobežné brány od spoločnosti EFAFLEX pri správnej údržbe slúžia pokojne 20 rokov a dlhšie. Životnosť sekcionálnych brán sa však počíta v jednotkách rokov a pri vysokom zaťažení sa môže životnosť ešte skrátiť. V pomyselnom súboji výdrže tak jednoznačne rýchlobežné brány víťazia nad sekčnými. Čo by teda brány mali zvládnuť a na čo by ste sa mali dodávateľa určite spýtať?

Aké zaťaženie brána vydrží

Rozhodovanie je vlastne jednoduché. Pokiaľ máte výdajný sklad s neustálym pohybom tovaru smerom k zákazníkom, potrebujete bránu, ktorá je na túto záťaž konštruovaná. To znamená, že každý rok zvládne bez problémov státisíce otváracích cyklov. Rekordérom sú v tomto ohľade brány EFAFLEX EFA-SST Premium, ktoré majú garanciu až 250 tisíc cyklov ročne. Pre predstavu – tieto brány zvládnu v priemere stovky otváracích cyklov (takmer 700) každý deň 365 dní v roku. Sekčné brány takúto vysokú záťaž nezvládnu – nie sú na ňu konštruované. Pokiaľ si do prevádzky s vysokým zaťažením zaobstaráte sekčné brány, môže sa ľahko stať, že už za niekoľko mesiacov budete volať servis, pretože brány nebudú fungovať. A v praxi nie sú vôbec ojedinelé prípady, keď servisný technik oznámi, že „prídel“ cyklov na sekcionálnu bránu už bol vyčerpaný. Pýtajte sa teda dodávateľa, aké zaťaženie jeho brána zvládne a akú garanciu vám poskytne. Je naozaj veľký rozdiel, či vám niekto ponúka ročnú garanciu v počte stoviek tisíc cyklov, alebo ponúkne nižšiu garanciu, a to na celú dobu životnosti brány.

Aký servis bude vaša brána mať

To je nesmierne dôležitá otázka, na ktorú sa ale niektorí zákazníci zabúdajú spýtať. Často si myslia, že medzi servismi brán nie sú žiadne veľké rozdiely. To je veľký omyl a často naň zákazníci prídu, až keď niečo potrebujú. Pri nehode či poruche nie je pre nikoho problém vyslať na miesto technika. V tom medzi firmami naozaj nie je zase taký rozdiel. To dôležité sa ale začína odohrávať po jeho návšteve. Technik miesto prezrie, zistí príčinu poruchy a určí, čo je potrebné opraviť (a ako) a ktoré náhradné diely na to budú potrebné. Mnoho firiem má zazmluvnených externých technikov (externé firmy) a majú sklad aj výrobu náhradných dielov v zahraničí. Kým sa náhradné diely v zahraničí vyrobia a než doputujú k tuzemskému klientovi, ubehne niekoľko dní ale často sa, bohužiaľ, stáva, že utečie aj niekoľko týždňov, než prebehne kompletná oprava. V tomto ohľade je výnimočným hráčom spoločnosť EFAFLEX. Tá dokáže väčšinu náhradných dielov vyrobiť do 24 hodín, servisní technici nie sú externisti, ale skúsení zamestnanci firmy, a navyše jednotlivé servisné tímy sídlia priamo v jednotlivých regiónoch. Sú preto schopní rýchlo reagovať na nehody či poruchy u klientov. Navyše držia skladom aj dostatočný počet náhradných dielov na staršie typy brán. To sú benefity, ktoré u iných dodávateľov budete hľadať len ťažko.

Pre akú bránu sa rozhodnúť

Je samozrejme na každom investorovi, pre aký model brány sa rozhodne. V článku sme ukázali, aké údaje sú pre výber dôležité a aké otázky by si mal investor klásť. Dôležitým aspektom je samozrejme cena bránového systému. Rýchlobežné brány EFAFLEX nie sú najlacnejším variantom na trhu. V porovnaní so sekcionálnymi bránami je ich nákupná cena vyššia. Na nákup priemyselných brán sa však treba pozerať v ich celom životnom cykle. Okrem investície do nákupu je dobré zohľadniť aj prevádzkové náklady vrátane životnosti bránového systému, jeho spoľahlivosť a tiež náklady na servis. Sekčné brány navyše neponúkajú žiadnu pridanú hodnotu, na rozdiel od tých rýchlobežných. Vďaka nim môžete šetriť energie, zrýchliť svoje logistické procesy alebo zvýšiť bezpečnosť.

Chcete sa dozvedieť viac? Zavolajte alebo nám napíšte. Kontakty tu.